Wat zijn de nadelen van backoffice uitbesteden?

Open verzekeringspolis op kantoorbureau met sleutels ernaast, gesuggereerd overdracht van beheer, zachte natuurlijke belichting.

Backoffice uitbesteden heeft nadelen: je geeft een stuk controle uit handen, je wordt afhankelijk van een externe partij en je moet goed nadenken over gegevensbeveiliging en AVG-compliance. Dat zijn reële risico’s die je serieus moet nemen. Maar of ze zwaarder wegen dan de voordelen, hangt af van hoe je uitbesteedt en bij wie. Hieronder beantwoorden we de meest gestelde vragen over de nadelen van backoffice uitbesteden voor assurantiekantoren.

Welke controle verlies je als je de backoffice uitbesteedt?

Als je de backoffice uitbesteedt, geef je directe controle over je dagelijkse administratie uit handen. Je bepaalt niet meer zelf wanneer en hoe polissen worden verwerkt, prolongaties worden afgehandeld of mutaties worden doorgevoerd. Dat vraagt vertrouwen in je externe partner en duidelijke afspraken over werkwijze, kwaliteit en doorlooptijden.

In de praktijk betekent dit dat je minder zicht hebt op wat er op een willekeurige dinsdag in je administratie gebeurt. Je bent afhankelijk van rapportages, overlegmomenten en de discipline van je partner om je op de hoogte te houden. Dat kan wringen, zeker als je gewend bent alles zelf in de hand te houden.

Toch is dit verlies van controle vaak kleiner dan het lijkt. Met goede afspraken, een helder serviceniveau en een systeem waar je zelf ook in kunt meekijken, blijf je als kantoor de eigenaar van je eigen data en processen. De sleutel zit in transparantie: een goede uitbestedingspartner geeft je inzicht, geen zwart gat.

Wat zijn de risico’s voor AVG-compliance en gegevensbeveiliging?

Bij het uitbesteden van je backoffice deel je gevoelige klantgegevens met een externe partij. Dat brengt AVG-risico’s met zich mee: je blijft als verwerkingsverantwoordelijke zelf aansprakelijk voor hoe die gegevens worden verwerkt, ook als een derde partij dat voor je doet. Zonder een goede verwerkersovereenkomst en duidelijke beveiligingsafspraken loop je reële juridische en reputatierisico’s.

Concrete risico’s bij backoffice outsourcing voor assurantiekantoren zijn:

  • Klantgegevens worden opgeslagen op servers buiten Nederland of de EU, zonder jouw medeweten
  • Er is geen verwerkersovereenkomst afgesloten of die is onvolledig
  • De externe partij heeft onvoldoende beveiligingsmaatregelen getroffen
  • Bij een datalek ben jij als kantoor verantwoordelijk, ook al zat de fout bij je partner

Dit zijn geen theoretische problemen. De Autoriteit Persoonsgegevens treedt actief op tegen kantoren die hun AVG-verplichtingen niet serieus nemen, ook als de oorzaak bij een externe partij lag. Controleer dus altijd of je partner aantoonbaar AVG-compliant werkt en of de gegevens op Nederlandse of Europese servers worden bewaard.

Hoe afhankelijk word je van een externe backoffice-partij?

Als je de polisadministratie uitbesteedt, word je operationeel afhankelijk van je externe partner. Als die partij uitvalt, te traag werkt of ermee stopt, heeft dat direct gevolgen voor je klanten en je bedrijfsvoering. Die afhankelijkheid is een van de meest onderschatte nadelen van backoffice outsourcing voor assurantiekantoren.

De mate van afhankelijkheid hangt af van een paar factoren:

  • Hoe diep is de integratie? Als je partner werkt in jouw eigen systeem, kun je makkelijker overstappen of tijdelijk zelf overnemen. Werkt die in een eigen omgeving, dan is de overstap lastiger.
  • Hoe lang is het contract? Lange contracten zonder uitstapclausules maken je kwetsbaar.
  • Wat zijn de opzegtermijnen? Een opzegtermijn van drie maanden is heel anders dan een van twee weken.
  • Hoe is de kennisoverdracht geregeld? Als je partner alles in zijn hoofd heeft en vertrekt, verlies je meer dan een medewerker.

Bescherm jezelf door contractueel vast te leggen dat de data altijd van jou blijft en dat je op elk moment toegang hebt tot je eigen administratie. Zo beperk je de afhankelijkheid tot wat realistisch en acceptabel is.

Wanneer is backoffice uitbesteden juist geen goed idee?

Backoffice uitbesteden is geen goed idee als je kantoor sterk gespecialiseerde kennis vereist die moeilijk over te dragen is, als je processen zo uniek zijn dat standaardisatie niet werkt, of als je budget simpelweg te krap is om een kwalitatieve partner te betalen. Goedkoop uitbesteden is vaak duurder dan zelf doen.

Andere situaties waarin uitbesteden meer kwaad dan goed doet:

  • Je hebt geen duidelijk beeld van je eigen processen en kunt die ook niet beschrijven. Een externe partij kan geen chaos overnemen.
  • Je wilt wel uitbesteden, maar intern is er weerstand en geen bereidheid om los te laten. Dat leidt tot dubbel werk en frustratie.
  • Je kiest voor de goedkoopste optie zonder te controleren of die AVG-compliant werkt en voldoende kennis heeft van verzekeringsadministratie.
  • Je kantoor groeit zo snel dat de administratieve behoeften elke maand veranderen. Dat vraagt om interne flexibiliteit die een externe partij moeilijk kan bijbenen.

Kortom: backoffice uitbesteden werkt het best als je processen helder zijn, je vertrouwen hebt in de partner en je intern de ruimte hebt om los te laten.

Hoe weeg je de nadelen af tegen de voordelen?

De nadelen van backoffice uitbesteden zijn reëel, maar ze zijn in de meeste gevallen beheersbaar. De afweging draait om één centrale vraag: wat kost het jou meer, de risico’s van uitbesteden of de last van zelf doen? Voor veel assurantiekantoren is de administratieve druk zo hoog dat de voordelen duidelijk zwaarder wegen.

Weeg deze factoren af:

  • Tijdswinst: Hoeveel uren gaan er nu per week zitten in polisadministratie, prolongaties en mutaties? Die tijd kun je inzetten voor klantadvies en groei.
  • Kwaliteit: Maakt jouw team fouten door tijdsdruk of gebrek aan focus? Een gespecialiseerde partner maakt die fouten minder snel.
  • Kosten: Vergelijk de kosten van uitbesteden eerlijk met de totale kosten van een eigen medewerker, inclusief salaris, vakantiegeld, ziekteverzuim en werkgeverslasten.
  • Risico: Zijn de AVG- en afhankelijkheidsrisico’s contractueel goed afgedekt? Zo ja, dan vallen ze mee.

De nadelen van backoffice outsourcing zijn geen reden om het niet te doen. Ze zijn een reden om het goed te doen.

Hoe wij helpen met backoffice uitbesteden

Wij begrijpen dat je niet zomaar je administratie uit handen geeft. Daarom werkt onze Back Office Support anders dan je misschien gewend bent. Concreet betekent dat:

  • Jouw data blijft altijd in jouw eigen omgeving, wij werken in jouw systeem
  • We zijn volledig AVG-compliant en werken met versleutelde opslag op Nederlandse servers
  • We handelen polissen, prolongaties en mutaties nauwkeurig en gestructureerd af
  • Je houdt zelf altijd toegang tot je eigen administratie, geen zwarte dozen
  • Qua kosten vergelijkbaar met een medewerker, maar zonder de HR-rompslomp

Wil je weten of onze Back Office Support past bij de manier waarop jouw kantoor werkt? Neem contact met ons op en we denken graag met je mee.

Uitnodiging Relatiedagen 2024

We nodigen je graag uit voor een van onze relatiedagen op 29 mei, 30 mei, of 4 juni.

Het is een open inschrijving dus ook als we elkaar nog niet kennen ben je welkom!